Postup 

 

Fehlingova reakce

Pomůcky a chemikálie:

Odměrné válečky, kádinka, 2 automatické pipety, zkumavky, držák na zkumavky, stojan na zkumavky, kahan, Fehlingovy roztoky I /Xn/ a II /C (2+)/, asi 3% roztoky formaldehyhu /T (25+), Xn (1-25), Xi (0,2-1)/, acetaldehydu /F+, Xn/, glukosy, fruktosy, maltosy, laktosy, sorbitu a sacharosy.

Postup:

Příprava Fehlingova činidla

Fehling I : rozpusťte 6,9g pentahydrátu síranu měďnatého ve 40-60ml dest. vody a doplňte na 100ml.

Fehling II: rozpusťte 34g vinanu draselno-sodného a 10g hydroxidu sosného a doplňte na 100ml.

Do sady 8 zkumavek odměříme po 2ml Fehlingova roztoku I, 2ml Fehlingova roztoku II a promícháme.

 

Do jednotlivých zkumavek přidáme 2-3ml zkoušených vzorků sacharidů a zkumavky opatrně zahřejeme nad kahanem. Pozorujeme barevné změny a usazování oxidu měďnatého.

Chraňte svůj zrak !

 

 

Tollensova reakce

Pomůcky a chemikálie:

Odměrný váleček, 2 kádinky, kapátko, 2 automatické pipety, zkumavky, stojan na zkumavky, Tollensovo činidlo (roztok I /C/ a II /C/), 2% roztok amoniaku, asi 3% roztoky formaldehyhu /T (25+), Xn (1-25), Xi (0,2-1)/, glukosy, sacharosy, laktosy a maltosy.

Postup:

Příprava Tollensova činidla

Roztok I: roztok dusičnanu stříbrného (5g v 95ml dest. vody).

Roztok II: roztok hydroxidu sodného (10g v 90ml dest. vody).

Tollensovo činidlo připravíme tak, že smísíme stejné objemy roztoků I a II a přikapáváme k nim 2% roztok amoniaku. Nejprve vznikne sraženina hydratovaného oxidu stříbrného. Amoniak přikapáváme dále, až se poslední kapkou vzniklá sraženina zcela rozpustí. Přebytek amoniaku snižuje citlivost činidla.

Pozor ! Činidlo je třeba vždy připravit čerstvé. Nepoužité musí být ihned zlikvidováno. Stáním se vytváří třaskavé stříbro. Již pohybem zásobní lahve může kapalina explodovat !!!

Do sady zkumavek odměříme po 2ml Tollensova činidla a přidáme 2–3ml zkoušených vzorků sacharidů.

Za přítomnosti  redukujících sacharidů kapalina ztmavne vyloučeným kovovým stříbrem, popř. na stěnách zkumavky vznikne stříbrné zrcátko.